Tma léčí (hlavně u nás)

To, že je u nás čistý vzduch, všichni víte. Ale že nabízíme i nadstandardní tmu, to asi netušíte. S rozvojem měst a vesnic je čím dále těžší se vyhnout v noci světlu. Proto vznikají lokality, ve kterých si může užít tmu jak má být a díky ní si pořádně vyčistit mysl a detoxikovat tělo, k čemuž je tma více než nutná. Naše středisko do právě takové lokality patří.


Tma začíná být ohroženým a zároveň chráněným „druhem“. Proto byla vyhlášena na Gruni ve Starých Hamrech česko - slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO). Stalo se tak podpisem Memoranda vyhlašujícího tuto oblast zástupci zainteresovaných institucí a organizací, Lesů České republiky, České astronomické společnosti, Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, Správy CHKO Beskydy a Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHKO Kysuce. 
Po Jizerské oblasti, která vznikla jako první mezinárodní oblast tohoto druhu na celém světě, je BOTO druhým takovým územím u nás.


Ze stránek lesů ČR:
Světelné znečištění je důsledkem nehospodárného nakládání se světlem. Ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů (včetně člověka), které tmu potřebují k efektivnímu spánku a životu. Ani tma Beskyd není absolutní, tu již v Evropě nenajdeme. Noční obloha Beskyd však přesto patří mezi oblasti, které jsou vůbec nejméně v ČR narušeny umělým osvětlením. Upozornit na to, že tma začíná být ohroženým druhem, a že pro ochranu našeho přirozeného nočního prostředí musíme něco udělat, to jsou jedny z hlavních úkolů všech takto vyhlašovaných oblastí.

Naše partnerství v tomto projektu považujeme za přínosné. V Beskydech dlouhodobě usilujeme o to, aby les a příroda celkově byly obhospodařovány trvale udržitelným způsobem. Počítáme s tím, že budeme celý projekt informačně podporovat. Věříme, že Beskydská oblast tmavé oblohy přiláká do beskydských lesů další nové návštěvníky,“ 
říká Michal Gaube, ekonomický ředitel Lesů ČR

Z oblasti tmavé oblohy v Beskydech je stále vidět Mléčná dráha a dokonce i polární záře, počet hvězd viditelných očima je zde kolem 2000, zatímco ve městech je to 200 a ve velkoměstech pouhých 20. Na noční obloze nad Beskydami je patrný například i další zvláštní jev, takzvané zodiakální neboli zvířetníkové světlo. To je nejvíc patrné v době jarní a podzimní rovnodennosti, tedy i v těchto dnech. Je to mlhavý pás podobný Mléčné dráze, který vystupuje z obzoru. Jedná se o Sluncem osvětlený meziplanetární prach.

Velikost oblasti je 308 km². Oblast leží na česko - slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá, dále BOTO zahrnuje katastry obcí Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Při vzniku oblasti tmavé oblohy spolu na problematice světelného znečištění spolupracují různé subjekty, od astronomů přes ochranáře přírody až po lesní správce. V samotných Beskydech je zachovalá příroda a vyhlášená chráněná krajinná oblast, do které je možné noční životní prostředí snadno začlenit.


Naši partneři